Jest nam niezmiernie miło zakomunikować, że 9 września 2024 r. przypada X rocznica powstania naszego Stowarzyszenia! 

Każdy jubileusz jest impulsem do refleksji, podsumowań, przypomnienia najistotniejszych wydarzeń i osiągnięć, a także momentem na podzielenie się wizją dalszego rozwoju. Przyjrzyjmy się zatem całej naszej dziesięcioletniej drodze, która doprowadziła nas do miejsca, w którym jesteśmy.

Nasze Stowarzyszenie powstało w 2014 r. z potrzeby, świadomości oraz z poczucia misji, by zapewnić dzieciom i młodzieży z  niepełnosprawnością kompleksową edukację i rehabilitację na najwyższym poziomie. Na początku było śmiałe marzenie – stworzyć prywatną szkołę integracyjną dla uczniów z niepełnosprawnościami oraz dla dzieci zdolnych i wybitnych. I tak w 2016 roku powstały 2 placówki edukacyjne: Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Otwarte Drzwi" oraz Niepubliczne Gimnazjum „Otwarte Drzwi”, a także Niepubliczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna "Otwarte Drzwi". We wszystkich tych jednostkach zatrudniliśmy szerokie grono specjalistów z różnych dziedzin, aby zapewnić wsparcie nie tylko uczniom naszych szkół, ale także ich rodzicom i opiekunom.

Przyjęty początkowo model edukacji nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Okazało się, że standardowa forma integracji jest nieefektywna. Autorzy koncepcji nauczania – Sławomir Wrembel i Ewa Narębska – podążyli więc w kierunku modelu szkoły specjalnej, w której integracja odbywa się w szerszym zakresie na poziomie przestrzeni społecznej i artystycznej, lecz w edukacyjnej na ściśle określonych zasadach. W tym duchu w 2021 roku, w miejsce dotychczasowej szkoły integracyjnej, powstała specjalna placówka edukacyjna -  Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Otwarte Drzwi-Premium”.

Grafika do strony X lecie Stowarzyszenia (600 x 885 px)

Szkoły „Otwarte Drzwi” z roku na rok poszerzają swoją ofertę, trafiając do coraz większej grupy uczniów. W inauguracyjnym roku szkolnym 2016/2017 w obu placówkach, wówczas w szkole podstawowej i gimnazjum, uczyło się łącznie 32 uczniów. Warto podkreślić, ze start szkół był możliwy wyłącznie dzięki prywatnemu finansowaniu ze strony ich założycieli oraz darczyńców. Trzy lata później szkoły „Otwarte Drzwi” zaczęły być również finansowane ze środków pochodzących z opłat za czesne, co pozwoliło stworzyć wyjątkową przestrzeń o wyższym standardzie wsparcia. Ewolucja struktury kształcenia i modelu finansowania spowodowała również, że wokół szkół zgromadziło się grono rodziców, którzy są świadomi pomocy, jakiej wymagają i jaką otrzymują ich dzieci. Zresztą na co dzień obserwują, jak ich pociechy się zmieniają oraz jak wielkich postępów dokonują.

Wspaniałe rezultaty osiągane w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami skłoniły nas do zainicjowania kolejnego wartościowego projektu – stworzenia w 2021 r. Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego „Otwarte Drzwi”, którego misją jest wspieranie młodzieży poszukującej wyjątkowych, zindywidualizowanych i empirycznych ścieżek kształcenia.

Filozofia nauczania i przyjęte metody edukacyjno-wychowawcze w szkołach „Otwarte Drzwi” znalazły szerokie uznanie, dlatego obie placówki dynamicznie się rozrastają. Aby sprostać rosnącym potrzebom, stowarzyszenie w 2023 r. zrealizowało ambitny plan  przeprowadzki szkół i poradni z początkiem roku szkolnego 2023/24, do dogodniejszej lokalizacji. Dotychczasowe 800 m². w gmachu dawnego hotelu „Polonez”, zmieniliśmy na 4000 m² w budynku przy ulicy Strzeleckiej 11 w Poznaniu, zajmowanego do niedawna przez Politechnikę Poznańską. Dostosowanie obiektu do potrzeb szkolnych, a zwłaszcza osób z niepełnosprawnością, wymagało i nadal wymaga ogromnych nakładów finansowych. Podjęliśmy jednak to odważne wyzwanie z głębokim przekonaniem, że to ogromna szansa rozpoczęcia „nowego rozdziału” naszej historii, który daje wszystkim naszym placówkom znacznie szersze możliwości rozwoju. Poza stworzeniem dodatkowych miejsc dla nowych uczniów (obecnie w szkołach „Otwarte Drzwi” uczy się ponad 170 uczniów o zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności), otworzyły się także nowe możliwości dla realizacji nowych działań i projektów.

Jak wiadomo, nasze Stowarzyszenie i podległe mu szkoły, od początku swojej działalności istotny nacisk kładą na rozwój dzieci i młodzieży w duchu artystycznym, m.in. poprzez zajęcia arteterapii, cykliczne, otwarte dla wszystkich warsztaty artystyczne pt. „Twórcze Działania” oraz charytatywne aukcje sztuki, organizowane od 2017 roku. W ciągu 10 lat istnienia, Stowarzyszenie było również inicjatorem kilku zbiórek publicznych. Braliśmy też udział w licznych wydarzeniach, konkursach edukacyjnych, artystycznych, ekologicznych organizowanych zarówno przez organizacje miejskie, jak i poznańskie firmy. Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale warto wspomnieć o tych najbardziej znaczących, które pozostawiły trwały ślad w regionie, np. powstaniu muralu ”Mały Książę” przy ul. Ogrodowej 5 w Poznaniu, czy realizacji ciekawego projektu ekologicznego, w którym nasi uczniowie stworzyli 300 budek dla ptaków, owadów i nietoperzy, które spotkać można na terenie wielu parków, lasów i innych terenach zielonych Poznania i okolic. W 2016 roku Prezydent Miasta Poznania przyznał nam prestiżową nagrodę „INICJATORY” w kategorii „edukacja”,  za stworzenie najlepszych, nowoczesnych i w pełni przyjaznych szkół w Poznaniu.

Nowa lokalizacja szkół w zabytkowym budynku w historycznym centrum Poznania już w pierwszym roku funkcjonowania zaowocowała realizacją ciekawego projektu. We współpracy z jednym z naszych stałych partnerów – Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej, powstała niezwykła wystawa „SZKOŁA REALNA, SZKOŁA OTWARTA. Gotthilf Berger i jego dziedzictwo w przestrzeni Poznania”, upamiętniająca znaczącą dla rozwoju edukacji w XIX wiecznym Poznaniu osobę fundatora budynku przy ul. Strzeleckiej 11 - Gotthilfa Bergera. Więcej informacji o wystawie => Kliknij tutaj 

Realizacja wszystkich tych inicjatyw nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania pracowników naszych placówek, uczniów, rodziców i opiekunów, wolontariuszy, ale także naszych wspaniałych darczyńców oraz licznych partnerów, z którymi nawiązaliśmy wspaniałe relacje i owocną współpracę. Nie sposób ich wszystkich wymienić, jest ich całe mnóstwo, ale pragniemy WSZYSTKIM serdecznie podziękować, bo bez ich udziału sukcesy, które dotychczas osiągnęliśmy, nie byłyby możliwe.

Dziękujemy za to, że kroczycie z nami jedną wspólną drogą. Wielkie plany wiążą się z wielkimi potrzebami, ale dzięki Wam patrzymy w najbliższą przyszłość z ogromnym optymizmem i nadzieją, że wspólnie sprostamy wszystkim wyzwaniom i kolejne lata działalności upłyną nam równie wspaniale, na codziennej pracy dla drugiego człowieka!

Najnowsze wpisy

Wydarzenia towarzyszące wystawie w dniu 25 maja 2024 r.

W związku z obchodami rocznicowymi, związanymi z Gotthilfem Bergerem, serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę, 25 maja, na dwa ciekawe wydarzenia, tj. Sketchwalk „Śladami Bergera”, organizowany przez grupę Urban …

Czytaj więcej
Skip to content