Z ogromną przyjemnością zapraszamy na naszą pierwszą wystawę w nowym budynku szkolnym przy ul. Strzeleckiej 11 w Poznaniu, którą zorganizowaliśmy wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Fundacją VREXEL.

Wystawa zatytułowana „SZKOŁA REALNA, SZKOŁA OTWARTA". Gotthilf Berger i jego dziedzictwo w przestrzeni Poznania dedykowana jest fundatorowi budynku dawnej Szkoły Realnej przy ul. Strzeleckiej, w którym obecnie mieszczą się niepubliczne szkoły „Otwarte Drzwi” i niepubliczne szkoły „Scandynavia”.

Wystawa rozpocznie się uroczystym wernisażem w dniu 21 maja i potrwa do 30 września 2024 r., aby następnie przenieść się do budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej, przy ul. Jacka Rychlewskiego 2 w Poznaniu.

Gotthilf Berger odegrał niezwykle znaczącą rolę dla rozwoju edukacji w XVIII wiecznym Poznaniu. Przypadająca w bieżącym roku 230 rocznica urodzin oraz 150 rocznica śmierci, jest doskonałą okazją, aby przybliżyć mieszkańcom Poznania postać, zasługi i niezwykle odważną, jak na owe czasy, wizję edukacji, propagowaną przez tego społecznika i filantropa miejskiego. „Bergerowska” wizja szkoły „otwartej dla wszystkich” jest w dużej mierze kontynuowana przez nasze Stowarzyszenie oraz Fundację VREXEL, które prowadzą niepubliczne szkoły w dawnym budynku Szkoły Realnej.

Na wystawie, oprócz części dedykowanej samemu fundatorowi, znajdą się również historyczne zdjęcia budynku Szkoły Realnej, plany przebudowy, a także krótka historia jednego z absolwentów Państwowego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego im. Bergera, które mieściło się w budynku przy ul. Strzeleckiej 11 na początku XX w.

Wypracowanie koncepcji oraz opracowanie wystawy nie byłoby możliwe bez udziału Koła Naukowego Historii Architektury i Urbanistyki, Wydział Architektury PP pod kierunkiem dr inż. arch. B. Świt-Jankowskiej, dr hab. inż. arch. G. Kodym-Kozaczko oraz dr hab. Hanny Grzeszczuk-Brendel, prof. PP. 

Dziękujemy również Wydawnictwu Miejskiemu Posnania (Projekt CYRYL) za udostępnienie materiałów archiwalnych, które istotnie wzbogaciły wartość merytoryczną wystawy.

Grafika do strony Wystawa Berger

Wernisaż wystawy zaplanowany został na godz. 18:30, 21 maja 2024 r., tj. w dniu 230 rocznicy urodzin Gotthilfa Bergera. Otwarcie wystawy poprzedzi krótkie wprowadzenie, które przedstawią: dr inż. arch. Barbara ŚWIT-JANKOWSKA, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz dr hab. inż. arch. Grażyna KODYM-KOZACZKO, reprezentująca Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa Politechniki Poznańskiej. Uroczystość uprzyjemni jego uczestnikom występ Chóru Fundacji VREXEL, pod dyr. Kasjana Drogosza.

Patronat honorowy nad wystawą objął JM Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski.

Wystawę przy ul. Strzeleckiej 11 w Poznaniu można będzie zwiedzać od 22 maja do 30 września 2024 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 do 18:00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z recepcją budynku tel. 720 840 909. Wstęp wolny!

Chcielibyśmy też zaprosić na ciekawe wydarzenie towarzyszące wystawie - Sketchwalk "Śladami Bergera", organizowany przez grupę Urban Sketchers Poland, który odbędzie się w sobotę, 25 maja w godz. 11:00 - 16:00. Udział w spacerze jest bezpłatny. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tego wydarzenia => Kliknij tutaj 

Drugim wydarzeniem towarzyszącym, który odbędzie się w sobotę 25 maja, jest spacer poświęcony postaci Gotthilfa Bergera i dziedzictwu poznańskich ewangelików zapisanemu w historycznej przestrzeni miasta. Spacer "Społecznik i mecenas" poprowadzi Maksym Kempiński. Start: 25.05. godz. 12.00, przed kościołem Wszystkich Świętych na Grobli. Organizatorem tego wydarzenia jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy wystawy: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Otwarte Drzwi", Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Fundacja VREXEL.

Patronat medialny: Codziennypoznan.pl

Najnowsze wpisy

Pozyskujemy dzieła na Aukcję 2023

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi” od 2017 r. organizuje charytatywne aukcje sztuki współczesnej. Dochód z aukcji każdorazowo wspiera najważniejsze w danym roku potrzeby …

Czytaj więcej
Skip to content